Dočasná pracovná neschopnosť, alebo ľudovo známe PN, uznáva pacientovi ošetrujúci lekár z dôvodu choroby, úrazu, pracovného úrazu alebo choroby z povolania. O nemocenskú dávku v Sociálnej poisťovni už pacient nebude musieť osobitne žiadať. Proces s doručovaním potvrdení o PN zamestnávateľovi a Sociálnej poisťovni zmení elektronická PN (ePN).
Počas trvania práceneschopnosti má zamestnanec nárok na náhradu príjmu, ktorú mu poskytuje jeho zamestnávateľ, alebo na nemocenské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa po uplynutí 10 dní od začiatku práceneschopnosti. Toto všetko si do 1. júna 2023 musel pacient obehať sám, zmena nastala vďaka elektronizácii služieb v podobe ePN.
Lekári sa do systému ePN pripoja postupne:
„Občan pri návšteve lekára, ktorý využíva ePN, všetko vybaví elektronicky. Informáciu o jeho práceneschopnosti lekár elektronicky odošle do NCZI, odkiaľ sa potrebné údaje dostanú do Sociálnej poisťovne. Tá ich sprístupní ako občanovi, tak zamestnávateľovi. Zároveň už občan nebude v Sociálnej poisťovni podávať osobitnú žiadosť o dávku nemocenské. Samotné vystavenie ePN lekárom bude automaticky považované za žiadosť o dávku a Sociálna poisťovňa bez ďalšieho doručovania „papierovej žiadosti“ nárok na dávku posúdi a vybaví,“ informuje stránka nczisk.sk. Občan (poistenec Sociálnej poisťovne) tak po návšteve lekára už nemá žiadne povinnosti ani voči zamestnávateľovi ani voči Sociálnej poisťovni. Inštitúcie si medzi sebou vymenia všetky informácie. V hraničných a opodstatnených prípadoch, keď ePN nebude môcť byť spracovaná elektronicky, bude vystavená PN v papierovej forme – takže sa nestane, že by pacient PN nedostal.
Samotné vystavenie ePN zaberie len pár klikov. V systéme eZdravie vyplní lekár tri povinné údaje, odtiaľ sa šifrované údaje dostanú do systému Sociálnej poisťovne. Tá ich pošle priamo zamestnávateľovi. Samozrejme sa môžu vyskytnúť ojedinelé prípady, kedy je potrebné siahnuť po papieri.
Vedeli ste, že... viete, začať, ukončiť alebo pokračovať v PN pacienta, ktorý nie je evidovaný u vás? Služba eZdravie túto možnosť povoľuje a ambulantné informačné systémy tiež.
Údaje z mája 2023 približujú, že vyše 98% terénu, teda ambulancií a nemocníc, má informačný systém, ktorý má službu ePN certifikovanú a dostupnú. „Aktuálne (k 25. 5.) hovoríme o 1672 všeobecných lekároch pre dospelých, ktorí vystavujú ePN. Čo sa týka nemocníc, vyše 80 percent z nich je aktuálne pripravených, a tiež denne pribúdajú,“ prezradila pre TASR hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.
To, že elektronizácia služieb je budúcnosťou moderného a efektívneho zdravotníctva potvrdzuje aj zavedenie ePN. Samozrejmosťou by tiež malo byť aj online požiadanie o predpísanie liekov, termíny s možnosťou online rezervácie alebo online prihlásenie do poradia. Toto ponúka napríklad služba virtuálnej recepcie eČakáreň, flexibilný rezervačný systém a zároveň vyvolávací systém pre ambulancie.
Zdroje: slovensko.sk, nczisk.sk, MEDIKOM - Fotka: Michal Smrčok (Plus JEDEN DEŇ)