Už v novembri roku 2022 začali pediatri poukazovať na to, že ich je nedostatok. Na Slovensku máme len takmer 1 000 primárnych pediatrických ambulancií. Preto mnohí musia mať viac pacientov, než by chceli. Situáciu umocňuje aj skutočnosť, že popri tom ako lekár doslúži v ambulancii, má zo zákona povinnosť odslúžiť zmenu na pohotovosti.
Samotná práca v ambulancii a následná služba na pohotovosti by ani nebola veľkým problémom, ak by na niektorých miestach nemuseli ťahať služby traja lekári za mesiac. Jedným z riešení, ktoré navrhuje rezort zdravotníctva by mohlo byť skrátenie služieb na pohotovosti nasledovne: V pracovné dni, kedy pediatri slúžia od 16. hodiny do 22. hodiny, by po novom boli v práci len do 20. hodiny. Počas dní pracovného pokoja, kedy slúžia od 7. hodiny do 22. hodiny, by po novom slúžili od 8. hodiny do 20. hodiny.
Ambulantná pohotovostná služba (APS) poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre pacientov, ktorých zdravotný stav sa náhle zhoršil, ale nemusí im priamo ohrozovať život. Ide teda o prípady, kedy by rodič zobral dieťa k pediatrovi.
Častokrát sa stane, že rodič pri úraze alebo chorobe dieťaťa váha, či má alebo nemá navštíviť urgentný príjem. Rovnako sa stane, že niekedy aj zbytočne hodiny čaká na urgente a pritom pri správnej pomoci by vedel dieťa ošetriť aj v domácom prostredí. Práve v takýchto prípadoch môže pomôcť napríklad aj aplikácia NUSCH (Národný ústav detských chorôb). Pomáha rodičom v lepšej orientácii pri náhle vzniknutých zdravotných problémov ich detí.
Každý rodič sa obáva o zdravotný stav svojho dieťaťa. Sú však situácie, kedy nie je potrebné ihneď bežať na pohotovosť. Ide napríklad o dlhotrvajúci kašeľ, nádchu, dlhotrvajúce mierne bolesti brucha, krátkodobá redšia stolica a pod.
Ak si nie ste istí či je potrebné vyhľadať lekársku pomoc v podobe pediatra alebo najbližšej pohotovosti, tak dobrým pomocníkom je webová stránka pediatridetom.sk, ktorá v spolupráci s detskými lekármi, odborníkmi a špecialistami poskytuje spoľahlivé informácie o zdraví a chorobách detí, rodičom a opatrovníkom ako aj všetkým, ktorí si uvedomujú zodpovednosť za zdravie detí a chcú rozumieť a robiť informované rozhodnutia. Veľkým pomocníkom je ich semafor, ktorý podľa veku a symptómov predstavuje, či je potrebná návšteva lekára alebo postačí ak dieťa ostane v domácej opatere.
Webová stránka bude onedlho obohatená aj o aplikáciu Bebbo, ktorá je vyvinutá organizáciou UNICEF s cieľom podporiť rodičov, aby sa prostredníctvom hier a aktivít so svojimi deťmi venovali vývinovo stimulujúcim metódam, a pomôže im sledovať rast, vývin a zdravotný stav dieťaťa. Aplikácia je zatiaľ dostupná v anglickom jazyku. Lokalizácia pre Slovensko je v príprave.
Návštevu detského lekára vie veľmi zjednodušiť online vyvolávací a rezervačný systém eČakáreň, vďaka ktorému je možné sa do poradia zaradiť pomocou mobilu z domu, pričom nie je potrebné zbytočne čakať na rad v čakárni. Personál ambulancie získa dopredu užitočné informácie: kto a prečo prichádza. Nápomocný je aj možnosť plánovania preventívnych vyšetrení s automatizovanými SMS pripomienkami termínov. Pre minimalizáciu telefonátov systém ponúka možnosť posielať požiadavky o lieky.